آشنایی با آزمون آیلتس

۵/۵ – (۶ امتیاز)

این مقاله با هدف ارایه مطالب مفید، خلاصه و مختصر در موضوع معرفی آیلتس و آشنایی با انواع آیلتس نوشته شده است. در این مقاله پس از بیان تاریخچه آیلتس، مختصات کلی آزمون در قالب دو اینفوگرافیک ارایه شده است. درا ادامه نیز سیستم نمره‌دهی آزمون آیلتس، ساختار آزمون و نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس توضیح داده شده است. 

معرفی آیلتس IELTSICAN.com

در ویدیو زیر  خلاصه‌ای از اطلاعات مطرح شده در متن مقاله معرفی آیلتس به صورت تصویری و همراه با توضیحات آمده است. 

۵/۵ – (۶ امتیاز)

تاریخچه‌ی آیلتس

در اولین گام از معرفی آیلتس، به تاریخچه‌ی آزمون آیلتس می‌پردازیم. تاریخچه‌ی آیلتس به دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد به زمانی که محققان و متخصصان امر سنجش توانایی‌های زبانی در بریتانیا، درصدد برآمدند تا تستی برای سنجش سطح زبان انگلیسی دانشجویان طراحی کنند و حاصل کار آن‌ها تستی به نام (the English Language Testing Service (ELTS بود. این تست نقطه ضعف‌های زیادی داشت و از طرفی فقط برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی طراحی شده بود؛ در حالی که در استرالیا نیاز مبرمی برای استفاده از تستی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی دانشجویان مقطع کارشناسی احساس می‌شد. در نتیجه، در دهه‌ی هشتاد میلادی تلاش برای بهبود و ارتقا و بین‌المللی کردن ELTS صورت گرفت و نتیجه‌ی آن The International English Language Testing System یا همان IELTS بود که برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ برگزار شد. طراحان و برگزاران تست سه نهاد بودند:

 از بین این سه نهاد، IDP به آزمون آیلتس وجهه‌ی بین‌المللی داد. از سال ۱۹۸۹ به بعد هر ساله به تعداد شرکت‌کنندگان در این آزمون اضافه شده است و در واقع، امروزه آیلتس پر‌طرفدارترین آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی به حساب می‌آید. در سال ۱۹۹۵ نیز تغییراتی نسبتاً اساسی در این آزمون داده شده است؛ از جمله برگزار کردن بخش اسپیکینگ آیلتس در روز دیگری غیر از روز برگزاری سه بخش دیگر؛ هم‌چنین تا قبل از آن زمان، بخش‌های ریدینگ و رایتینگ آیلتس موضوع-محور بود بدین معنی که دانشجویان در رشته‌های مختلف، متن‌های ریدینگ و تسک‌های رایتینگ متفاوت و متناسب با رشته‌ی خود داشتند اما از سال ۱۹۹۵ به بعد این موضوع-محور بودن حذف شده و سؤالات برای کلیه‌ی افراد یکسان طراحی می‌شود.

معرفی آیلتس

آیلتس (IELTS) مخفف عبارت International English Language Testing System  است. آیلتس آزمون سنجش سطح زبان انگلیسی و آزمونی معتبر در سطح بین المللی است که مدرک آن برای ادامه تحصیل، مهاجرت و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، آیلتس طراحی شده است تا توانایی زبانی افرادی را که قصد ادامه‌ی تحصیل، مهاجرت و یا کار عمدتاً در یک کشور انگلیسی زبان را دارند، بسنجد. بسیاری از مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌ها، کارفرمایان، نهادها، سازمان‌ها، آژانس‌های مهاجرتی و غیره افراد را ملزم به ارائه‌ی مدرکی برای تعیین و تأیید سطح زبان انگلیسی می‌کنند و آیلتس بهترین گزینه‌ برای این موارد است.

فرمت آزمون آیلتس

فرمت تست paper-based است و در چهار بخش تدوین شده که هر کدام به یک مهارت زبانی اختصاص داده شده است وجمعاً ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. در این آزمون از لهجه‌های مختلف اعم از انگلیسی آمریکای شمالی، انگلیسی بریتیش، انگلیسی استرالیایی و انگلیسی نیوزیلندی در بخش لیسنینگ استفاده می‌شود. هیچ محدودیتی برای شرکت مجدد در آزمون آیلتس نیست و داوطلبان تا زمان دریافت نمره‌ی مطلوب می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. البته دقت بفرمایید که افزایش نمره‌ی آیلتس در آزمون مجدد میسر نیست مگر با تلاش و تمرین در جهت بهبود مهارت‌های چهارگانه مورد سنجش در آزمون؛ از طرفی هزینه‌ی نسبتا سنگین این آزمون معمولا اجازه‌ی شرکت در این آزمون به دفعات متعدد را به افراد نمی‌دهد. بنابراین، آمادگی قبل از شرکت در این آزمون ضروری است.

در حال حاضر، بیش از ۱۱۰۰ سنتر در بیش از ۱۴۰ کشور آزمون آیلتس را برگزار می‌کنند. این آزمون تا چهار بار در ماه و ۴۸ بار در سال برگزار می‌شود. بیش از ۱۰ هزار سازمان و موسسات آموزشی در دنیا مدرک آیلتس را به عنوان مدرکی دال بر توانایی زبانی می‌پذیرند. هر ساله بیش از دو میلیون نفر در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند.. داوطلبان بعد از ثبت‌نام، تست بخش‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ را در یک روز انجام می‌دهند. زمان استراحتی نیز بین این سه بخش وجود ندارد. آزمون اسپیکینگ نیز در روز دیگری معمولا یک هفته قبل یا بعد از آزمون سه بخش دیگر برگزار می‌شود.

 

اینفوگرافیگ معرفی آیلتس

 
اینفوگرافیگ آشنایی اولیه با آزمون آیلتس

انواع آزمون آیلتس و تفاوت آن‌ها

اینفوگرافیک انواع آزمون آیلتس

در ادامه معرفی آیلتس، به بررسی انواع آزمون آیلتس می‌پردازیم. دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آیلتس آکادمیک ( Academic IELTS) و آیلتس جنرال ( General Training IELTS). آیلتس آکادمیک برای افرادی طراحی شده است که قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارند؛ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در بسیاری از کشورها یکی از دو مدرک آیلتس یا تافل را لازمه‌ی پذیرفتن دانشجویان در یکی از مقاطع تحصیلی در نظر گرفته‌اند. آیلتس جنرال برای افرادی طراحی شده است که عموما قصد مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا، نیوزیلند و انگلیس را دارند. هم‌چنین افرادی که برای شغلی در خارج از کشور اقدام می‌کنند و یا افرادی که برای آموزش متوسطه و دوره های آموزشی خاصی اپلای می‌کنند، نیاز به ارائه‌ی مدرک آیلتس جنرال دارند.

 هر دو فرمت آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال چهار مهارت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ را به طور دقیقی می‌سنجند. لیسنینگ و اسپیکینگ در هر دو ورژن آزمون آیلتس یکسان است و تفاوت این دو ورژن در سنجش مهارت‌های ریدینگ و رایتینگ است.

بخش ریدینگ در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال متفاوت است

 در بخش ریدینگ، متن‌های متفاوتی برای آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال طراحی می‌شود؛ در واقع، ژانر و استایل آن‌ها متفاوت است. متن‌های ریدینگ آکادمیک همان‌طور که از نام آن برمی‌آید دانشگاهی  و در زمینه‌های مختلف علمی است، در حالیکه ریدینگ‌های آیلتس جنرال بیش‌تر مربوط به موضوعات عمومی است. علاوه بر تفاوت در موضوع، متن‌های ریدینگ  آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال به لحاظ تعداد کلمات و در واقع کوتاه و بلند بودن نیز متفاوت هستند. 

توضیح آنکه در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک، سه متن طولانی در زمینه‌های مختلف علمی به داوطلبان داده می‌شود. اما ریدینگ آیلتس جنرال سه بخش دارد که هر کدام از قبلی تا حدودی سخت‌تر است. در بخش اول دو، سه و یا تعداد بیشتری متن کوتاه به داوطلب داده می‌شود که راجع به موضوعات روزمره است. بخش دوم، شامل دو متن است در رابطه با کار و مسائل مرتبط با آن از قبیل توصیف مشاغل، پیشرفت در یک شغل خاص، آموزش‌های مرتبط با مشاغل و غیره. در بخش سوم تنها یک متن اما طولانی و بلند و پیچیده‌تر از متون قبلی وجود دارد که در مورد یک موضوع عمومی است.

تفاوت دیگر بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال مربوط به سطح دشواری سؤالات است از آنجا که متون ریدینگ آکادمیک حاوی کلمات دشوارتر و استایل پیچیده‌تری نسبت به متون ریدینگ جنرال است،  سؤالات بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک سطح دشواری بالاتری نسبت به سؤالات ریدینگ آیلتس جنرال دارد. این نکته خود زمینه‌ی تفاوت دیگری است که مربوط به سیستم اسکورینگ یا نمره دهی بخش ریدینگ است. در ریدینگ جنرال، برای هر نمره در اسکیل، سؤالات بیش‌تری باید نسبت به ریدینگ آکادمیک پاسخ داده شود. برای مثال، ۱۵ پاسخ درست در ریدینگ آکادمیک، معادل نمره‌ی ۵ است. در حالی که برای همین تعداد پاسخ درست در ریدینگ جنرال، نمره‌ی ۴ در نظر گرفته می‌شود.

بخش رایتینگ در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال متفاوت است

در مورد بخش رایتینگ نیز می‌توان به این نکته اشاره کرد که در تسک اول آیلتس آکادمیک تصویر، نمودار و یا جدولی به داوطلبان داده می‌شود و از آن‌ها خواسته می‌شود تا آن را توصیف نموده و توضیح دهند و در واقع یک گزارش بنویسند (report)؛ در حالی که در تسک اول رایتینگ در آیلتس جنرال از داوطلبان خواسته می‌شود تا نامه‌ای جهت گرفتن اطلاعات و یا ارایه‌ی یک درخواست بنویسند (letter). برای تسک اول در هر دو نوع آیلتس باید حداقل ۱۵۰ کلمه نوشته شود. 

تسک دوم رایتینگ در هر دو نوع آیلتس آکادمیک و جنرال بدین‌ صورت است که نقطه‌نظر، استدلال و یا مشکل خاصی مطرح می‌شود و از داوطلبان خواسته می‌شود تا آن را بحث و مورد بررسی قرار دهند. برای تسک دوم، داوطلبان باید حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسند. لازم به ذکر است که استایل رایتینگ در این تسک در دو نوع آزمون آیلتس می تواند متفاوت باشد؛ برای رایتینگ  آیلتس آکادمیک انتخاب کلمات باید رسمی‌ و فرمال باشد باشد، اما در آیلتس جنرال می‌توان از کلمات غیر رسمی‌تر و محاوره‌ای‌تر استفاه نمود.

 آیلتس جنرال یا آیلتس آکادمیک؟

در صورتی که در این نکته شک دارید که کدام ورژن از آیلتس را باید شرکت کنید، با سازمان، نهاد و یا ارگان مربوط به کار، آموزش و یا مهاجرت تماس برقرار کرده و از انتخاب نوع آزمون اطمینان حاصل کنید. بعضی از سازمان‌ها و مراکز آموزشی نتیجه هر دو ورژن را می‌پذیرند.

اخیرا نوع دیگری نیز به آزمون آیلتس اضافه شده است تحت عنوان IELTS Life Skills Test که برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ برگزار شد. این تست برای کسانی طراحی شده است که به عنوان بخشی از فرایند مهاجرت و یا ویزای خود برای UK یا بریتانیا باید مهارت‌های ارتباطی خود را اثبات کنند. این آزمون فقط دارای دو بخش اسپیکینگ و لیسنینگ بوده و در حدود ۱۶ تا ۲۲ دقیقه کامل می‌شود.

 

سیستم نمره‌دهی آزمون آیلتس

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در معرفی آیلتس به آن پرداخته شود، توضیح سیستم نمره‌دهی این آزمون است. چیزی به اسم قبول شدن یا رد شدن در آزمون آیلتس وجود ندارد. نمره‌ این آزمون برای هر یک از مهارت‌ها در یک مقیاس از ۱ تا ۹ ارائه می‌شود؛ ۱ به معنای عدم توانایی در استفاده از زبان انگلیسی و ۹ به معنای خبره بودن و سطح زبان قوی و به اصطلاح near-native بودن است. نمرات می‌تواند به صورت half band score نیز باشد مانند ۶٫۵٫ میانگین نمرات چهار مهارت زبانی محاسبه و البته در صورت لزوم گرد می‌شود و به عنوان نمره‌ی کل گزارش می‌شود. جدول ذیل اطلاعاتی مربوط به هر نمره در مقیاس ۱ تا ۹ را ارائه می‌دهد.

سطح

Level

Score

کاربر توانا و ماهر

Expert User

9

کاربر خیلی خوب

Very good user

8

کاربر خوب

Good user

7

قابل قبول

Competent user

6

کاربر نسبتا ضعیف

Modest user

۵

کاربر ضعیف

Limited user

۴

کاربر خیلی ضعیف

Extremely limited user

۳

مشکل در فهم و انتقال مطالب

Extremely limited user

۲

عدم توانایی در استفاده از زبان

Non user

۱

عدم شرکت در آزمون

Did not attempt the test

۰

 

 با توجه به این که در بخش ریدینگ و لیسنینگ ۴۰ سؤال وجود دارد که برای هر پاسخ درست یک امتیاز در نظر گرفته شده است، نمرات خام بر طبق جداول ذیل به نمره آیلتس تبدیل می‌شود. بخش‌های رایتینگ و اسپیکینگ نیز بر طبق معیارهای مشخصی که همه سهم یکسانی دارند، توسط مصحح بررسی شده و  نمره ای بین ۱ تا ۹ به آن ها داده می شود.

بیشتر بخوانید: معیارهای تصحیح رایتینگ آیلتس

بیشتر بخوانید معیارهای تصحیح اسپیکینگ آیلتس

 

لیسنینگ

نمره‌ی خام از ۴۰

نمره در مقیاس ۱ تا ۹

۱۶

۵

۲۳

۶

۳۰

۷

۳۵

۸

توضیح آنکه متون ریدینگ آکادمیک لغات سخت‌تری داشته و به لحاظ استایل، پیچیدگی بیش‌تری نسبت به متون ریدینگ جنرال دارد. به همین دلیل در ریدینگ جنرال، برای هر نمره، سؤالات بیش‌تری باید نسبت به ریدینگ آکادمیک پاسخ داده شود. برای مثال، ۱۵ پاسخ درست در ریدینگ آکادمیک، معادل نمره‌ی ۵ است. در حالی که برای همین تعداد پاسخ درست در ریدینگ جنرال، نمره‌ی ۴ در نظر گرفته می‌شود.

 

ریدینگ آیلتس آکادمیک

ریدینگ آیلتس جنرال

نمره‌ی خام از ۴۰

نمره در مقیاس ۱ تا ۹

نمره‌ی خام از ۴۰

نمره در مقیاس ۱ تا ۹

۱۵

۵

۱۵

۴

۲۳

۶

۲۳

۵

۳۰

۷

۳۰

۶

۳۵

۸

۳۴

۷

 

 

محاسبه نمره کل (Overall Score) در آزمون آیلتس

در این گام از معرفی آیلتس، به توضیح نحوه محاسبه نمره کل در آزمون آیلتس می‌پردازیم. برای روشن شدن چگونگی محاسبه‌ی نمره‌ی اورال یا کل با استفاده از نمره‌ی چهار مهارت، در جدول ذیل نمره‌ی فرضی سه داوطلب در چهار مهارت و نمره‌ی کل آن‌ها ارائه شده است.

داوطلب

لیسنینگ

ریدینگ

رایتینگ

اسپیکینگ

نمره‌ی میانگین

نمره‌ی کل

داوطلب ۱

۶٫۵

۶٫۵

۵

۷

۶٫۲۵

۶٫۵

داوطلب ۲

۴

۳٫۵

۴

۴

۳٫۸۷

۴

داوطلب ۳

۶٫۵

۶٫۵

۵٫۵

۶

۶٫۱۲

۶

همان‌طور که در جدول مشخص است، بعد از به دست آوردن نمره‌ی میانگین، آن را گرد کرده و به عنوان نمره‌ی کل یا اورال در نظر گرفته می‌شود. در این بخش روش گردن کردن نمره به روش ویژه‌ای انجام می‌شود و با آن‌چه ما در ریاضیات دیده‌ایم اندکی تفاوت دارد:

  1. اگر بخش اعشار نمره میانگین، کوچکتر از ۰٫۲۵ باشد، نمره به سمت پایین گرد می‌شود. یعنی به عنوان مثال اگر نمره میانگین شما ۶٫۱۲ باشد، نمره شما به ۶ گرد می‌شود.
  2. اگر بخش اعشار نمره‌ی میانگین بزرگتر یا مساوی ۰٫۲۵ و کمتر از ۰٫۵۰ باشد، نمره به سمت بالا و نیم گرد می‌شود. یعنی نمره نهایی برای فردی که نمره‌ی میانگین وی به عنوان مثال ۶٫۳۲ شده، معادل ۶٫۵ محاسبه خواهد شد.
  3. اگر بخش اعشار نمره‌ی میانگین بزرگتر یا مساوی ۰٫۵ و کمتر از ۰٫۷۵ باشد، نمره به سمت پایین و نیم گرد می‌شود. یعنی نمره نهایی برای فردی که نمره‌ی میانگین وی به عنوان مثال ۶٫۶۷ شده، معادل ۶٫۵ محاسبه خواهد شد.
  4. اگر بخش اعشار نمره‌ی میانگین بزرگتر یا مساوی ۰٫۷۵باشد، نمره به سمت بالا گرد می‌شود. یعنی نمره نهایی برای فردی که نمره‌ی میانگین وی به عنوان مثال ۶٫۸۲ شده، معادل ۷ محاسبه خواهد شد.

ساختار آزمون آیلتس

مهارتهای آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چهار مهارت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ را می‌سنجد. هر دو نوع آزمون آیلتس: آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال چهار مهارت را ارزیابی می‌کند. بخش‌های لیسنینگ و اسپیکینگ در هر دو ماجول یکسان هستند در حالی که موضوع بخش‌های ریدینگ و  رایتینگ در هر ماجول متفاوت است. تعداد بخش‌ها، تعداد سؤالات و زمان اختصاص داده شده به هرکدام در شکل فوق خلاصه شده است. لازم به توضیح است که در آزمون آیلتس به غیر از چهار مهارت، دانش گرامری و واژگان داوطلبان نیز ارزیابی می‌شود اما بخش جداگانه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است و به عنوان جزیی از هر مهارت، دانش گرامری و واژگان نیز سنجیده می‌شود.

 

نحوه‌ی ثبت‌نام در آزمون آیلتس  

همان‌طور که گفته شد بیش از ۱۱۰۰ سنتر در کل دنیا آزمون آیلتس را برگزار می‌کنند. داوطلبان می‌بایست مراکز یا مراکز محل زندگی خود را پیدا و از طریق آن ثبت‌نام کنند. در ایران چندین مرکز رسمی و معتبر جهت ثبت‌نام د رآزمون آیلتس وجود دارد. لینک این مراکز در اینجا ارائه می‌شوند. در هر کدام از این سایت‌ها در ابتدا راهنمای ثبت‌نام را مطالعه و سپس اقدام بفرمایید.

مراکز معتبر برگزار کننده‌ی آزمون آیلتس در ایران

پروشات

https://proshotielts.com

ایرسافام

https://ielts.irsafam.com

پارسیان

http://ielts.english.iau.ac.ir

دانشگاه آزاد

http://ieltsadd.ir/fa/exam

عصر دین و دانش

http://ielts.shokouh.com

شکوه تهران

http://ielts.shokouh.com

شکوه سمنان

http://www.semnan-ielts.ir

آیلتس تهران

http://www.ieltstehran.com

نحوه‌ی دریافت کارنامه (Test Report Form)

13 روز بعد از آزمون کتبی، شما کارنامه‌ی خود را دریافت می‌کنید. توجه بفرمایید که فقط یک نسخه برای شما صادر و فرستاده می‌شود؛ بنابراین در نگهداری از آن دقت لازم را به عمل آورید. در زمان ثبت‌نام از شما خواسته می‌شود تا نام ۵ دانشگاه، سازمان و … را که می‌خواهید نتیجه‌ی آزمون برای آن‌ها فرستاده شود، بنویسید. سنتر آزمون موظف است یک نسخه از نتیجه‌ی آیلتس را به ۵ ارگان مشخص شده الکترونیکی (از طریق ایمیل) بفرستد. مشاهده‌ی نتیجه آزمون به صورت آنلاین از طریق سنتر آزمون تا ۲۸ روز امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است مدت اعتبار مدرک آیلتس دو سال است. اکثر دانشگاه‌ها و مراکز دیگر، بعد از گذشت دو سال، مدرک را معتبر نمی‌دانند. بنابراین توصیه می‌شود داوطلبان با تخمین زمان آماده کردن مدارک و اپلای، در زمان مناسب در آزمون آیلتس شرکت کنند. یک نسخه از کارنامه در اینجا پیوست شده است.

Subscribe
مشترک شدن برای دریافت
guest
۰ نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
5/5 - (6 امتیاز)
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
0
Would love your thoughts, please comment.x