ساختار رایتینگ آیلتس

 مقدمه

سنجش مهارت رایتینگ از جمله بخش‌هایی است که به لحاظ موضوعی در دو نوع آزمون رایتینگ آیلتس آکادمیک و رایتینگ آیلتس جنرال متفاوت است. جهت اطلاعات کامل‌تر در مورد تفاوت دو نوع آزمون آیلتس اینجا کلیک کنید. در این بخش، به ساختار رایتینگ آیلتس در دو ورژن آزمون آیلتس به طور جداگانه پرداخته می‌شود.

رایتینگ آیلتس شامل آشنایی با بخشهای مختلف، ساختار و زمان‌بندی و انواع سوالات آیلتس
اینفوگرافیک رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال
 

ساختار رایتینگ آیلتس آکادمیک

در سنجش مهارت رایتینگ آیلتس آکادمیک، دو تسک (task) رایتینگ به آزمون‌دهندگان داده می‌شود که باید در مدت ۶۰ دقیقه انجام شود. موضوعات انتخاب شده از موضوعات عمومی است که معمولا دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی با آن‌ها برخورد می‌کنند. همان‌طور که گفته شد کل زمان در نظر گرفته شده برای بخش رایتینگ آکادمیک ۶۰ دقیقه است که مدیریت آن به عهده‌ی خود آزمون‌دهندگان است. حال به توضیح دو تسک رایتینگ آکادمیک پرداخته می‌شود.

در تسک اول رایتینگ آیلتس آکادمیک، تصویر، نمودار، جدول و یا یک چارت ارائه شده و از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا گزارشی در رابطه با آن بنویسند. گزارشی که در آن مهم‌ترین نکات، اعداد و ارقام باید توصیف و توضیح داده شود. در واقع، آزمون‌دهندگان باید اطلاعات داده شده در یک نمودار، جدول، چارت یا دایاگرام را توصیف کرده و توضیح دهند. هم‌چنین، ممکن است از آزمون‌دهندگان خواسته شود تا مراحل یک فرایند را توصیف کنند و یا این که چگونگی کارکرد یک سیستم را تشریح کنند. رایتینگ اول باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته و در حدود ۲۰ دقیقه زمان نوشته شود. وقتی اشاره به حداقل تعداد کلمات می‌شود بدین معنی است که نوشتن ۱۵۰ کلمه برای تسک اول الزامی است و در صورت کمتر نوشتن، نمره‌ی کامل این تسک دریافت نخواهد شد. بیشتر از ۱۵۰ کلمه نوشتن ایرادی ندارد ولی باید در نظر گرفت که بیش‌تر از این تعداد کلمه نوشتن، زمان بیش‌تری صرف می‌کند و در واقع، از زمان نوشتن تسک دوم که وزن دو برابری در نمره‌ی کل رایتینگ دارد، کسر می‌شود.

برای تسک دوم رایتینگ آیلتس آکادمیک، آزمون‌دهندگان باید یک مقاله یا essay بنویسند؛ بدین‌ صورت که یک تاپیک که معمولا در قالب نقطه‌نظر، استدلال و یا مشکل خاصی مطرح می‌شود، داده شده و از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا آن را بحث و مورد بررسی قرار دهند. لازم است آزمون‌دهندگان به دقت صورت سؤال را خوانده و دقیقا پاسخ مرتبط با سؤال مطرح شده را بنویسند. هم‌چنین، از کپی کردن بخشی از صورت سؤال در پاسخ باید اجتناب شود. در صورتی که لازم است از بخشی از صورت سؤال در پاسخ استفاده شود باید عبارت یا جمله‌ی مورد نظر با کلمات و ساختار دیگری بازنویسی و سپس استفاده شود. برای تسک دوم، آزمون‌دهندگان باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مدت زمان ۴۰ دقیقه بنویسند. بنابراین، همان‌طور که برای تسک دوم باید تقریبا دو برابر تعداد کلمات را نسبت به تسک اول نوشت، در نمره دهی نیز، رایتینگ دوم سهم و وزن دو برابری در نمره‌ی کل دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود تا آزمون‌دهندگان از ۶۰ دقیقه زمان کل،۲۰ دقیقه را به نوشتن پاسخ تسک اول و ۴۰ دقیقه را به تسک دوم اختصاص دهند.

چند نکته

۱) رایتینگ‌ آیلتس باید در پاسخنامه نوشته شود؛ البته داوطلبان می‌توانند از صفحه‌ی سؤال به عنوان چرک‌نویس و یا نوشتن نوت استفاده کنند. باید این نکته را مورد توجه قرار داد که ممتحن این یادداشت‌ها را در نظر نگرفته و نمره‌ای برای آن در نظر نمی‌گیرد.

 ۲) همان‌طور که از نام این نوع آزمون آیلتس (آکادمیک) بر می‌آید، پاسخ به هر دو تسک رایتینگ آیلتس باید در یک استایل فرمال و آکادمیک و یا نیمه فرمال نوشته شود.

۳) نکته‌ی دیگر آن که آزمون‌دهندگان باید از پاسخ‌های غیر مرتبط و نوشتن در مورد موضوع دیگری غیر از صورت سؤال پرهیز کنند چرا که نمره‌ای برای آن دریافت نخواهند کرد.

۴) پاسخ هر تسک رایتینگ آیلتس باید به طور کامل و با لحاظ حداقل تعداد کلمه‌ی مشخص شده و در قالب پاراگراف‌های مرتبط و منسجم نوشته شود (و نه در قالب لیستی از موارد و یا نوت).

۵) باز هم تأکید می‌شود، برای تسک اول حداقل ۱۵۰ کلمه و برای تسک دوم حداقل ۲۵۰ کلمه باید نوشته شود و کمتر از این تعداد نوشتن به معنای از دست دادن بخشی از نمره است.

۶) زمان باید طوری مدیریت شود که در پایان چند دقیقه صرف چک کردن رایتینگ‌ها شود تا در صورت اشکال گرامری و ساختاری ویا غیر مرتبط بودن بخشی از رایتینگ اصلاحات لازم انجام شود.

ساختار رایتینگ آیلتس جنرال

در سنجش مهارت رایتینگ در آیلتس جنرال نیز آزمون‌دهندگان باید به دو تسک پاسخ دهند. موضوعات هر دو تسک رایتینگ جنرال عمومی است.

برای تسک اول رایتینگ آیلتس جنرال، آزمون‌دهندگان باید یک نامه‌ یا letter جهت درخواست اطلاعات یا توضیح یک شرایط خاصی بنویسند. نمونه‌هایی از این نوع تسک می‌تواند مواردی چون نوشتن نامه به کارفرما جهت اطلاع از مشکلات مربوط به زمان کار، نوشتن نامه به صاحب‌خانه جهت اطلاع‌رسانی در مورد مشکلات گرمایشی خانه و نوشتن نامه به مسئولین خوابگاه در مورد مشکلات پیش‌آمده باشد. بنابراین همان‌طور که گفته شد موضوعات مطرح شده در تسک اول عمومی و در مورد مشکلات و مسائل زندگی روزمره است. مواردی که باید در نوشتن پاسخ آورده شوند، در صورت سؤال دقیقا عنوان شده است؛ بنابراین، لازم است صورت سؤال با دقت خوانده شود از جمله این موارد می‌توان به نوشتن یک درخواست، توضیح شرایط خاصی، بیان علت و دلیل برای واقعه‌ای، اطلاع رسانی در مورد خبر و یا مسئله‌ای ، بیان نیاز، خواسته و یا علایق، پیشنهاد دادن، و شکایت کردن اشاره کرد.

این نامه باید حداقل ۱۵۰ کلمه باشد و توصیه می‌شود که بیش‌تر از ۲۰ دقیقه زمان صرف آن نشود تا برای تسک دوم که سهم دو برابر در نمره‌ی کل رایتینگ دارد، وقت به اندازه‌ی کافی باشد. استایل این نامه می‌تواند شخصی، نیمه رسمی و یا کاملا رسمی و فرمال باشد و این که کدام یک از این استایل‌ها انتخاب شود کاملا بستگی به مخاطب نامه دارد. آزمون‌دهندگان باید متناسب با مخاطب نامه‌ای که قرار است بنویسند، استایل و لحن نامه را انتخاب کنند. برای مثال، در نوشتن نامه به یک دوست، استایل شخصی مناسب است و در نوشتن نامه به مدیر یا کارفرما، نامه باید رسمی و یا نیمه رسمی نوشته شود.

در تسک دوم رایتینگ آیلتس جنرال، مانند رایتینگ آکادمیک، از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا یک مقاله یا essay بنویسند بدین صورت که از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا با توجه به دیدگاه خاص، استدلال و یا معضل خاص مطرح شده، زوایای مختلف را بررسی و در مورد آن بنویسند. به عنوان نمونه‌ای از این نوع تسک می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد: آیا فعالیت‌های تفریحی بچه‌ها باید آموزشی باشد؟؛ چرا اعضای خانواده‌ها مثل قدیم به هم نزدیک نیستند و روابط خوبی ندارند؟؛ چگونه می‌توان مشکلات زیست‌محیطی را حل کرد؟؛ آیا سیگار کشیدن باید در مکان‌های عمومی ممنوع شود؟ و موضوعاتی از این قبیل. استایل این رایتینگ باید نیمه رسمی یا رسمی باشد. بنابراین در تسک دوم رایتینگ در هر دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال آزمون‌دهندگان باید یک essay بنویسند. تفاوت این دو در موضوع رایتینگ است.

حداقل تعداد کلمات برای این بخش ۲۵۰ کلمه است که باید در باقی‌مانده‌ی زمان که حدود ۴۰ دقیقه است نوشته شود. کمتر از این تعداد نوشتن به معنای از دست دادن بخشی از نمره است. بیش‌تر از این تعداد نوشتن ایرادی ندارد بلکه نیاز به زمان بیش‌تر دارد. بنابراین، خود محدودیت زمانی اجازه‌ی زیادی برای خیلی بیش‌تر از این تعداد نمی‌دهد. مضاف بر این که چند دقیقه‌ی پایانی وقت باید به مرور کردن و اصلاح رایتینگ اختصاص یابد.

 

چند نکته

۱) در نوشتن رایتینگ آیلتس جنرال باید از جملات و پاراگراف‌های کامل، مرتبط و منسجم استفاده کنید؛ از نوشتن یادداشت‌های کوتاه و ارائه‌ی لیستی از موارد پرهیز کنید.

۲) پاسخ هر دو تسک باید به صورت کامل و کاملا مرتبط نوشته شود. اگر در پاسخ به هر یک از دو تسک بی ارتباط با موضوع در خواستی نوشته شود، حتی در صورت گرامر و رایتینگ خوب، نمره‌ای دریافت نمی‌شود. لازمه‌ی مرتبط نوشتن نیز خواندن دقیق صورت سؤال و جواب دادن و پرداختن به ابعاد و نکات ذکر شده در صورت سؤال است.

۳) شما می‌توانید از صفحه‌ی سؤال برای نوت برداشتن استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که ممتحن آن را نادیده می‌گیرد و تنها به هر آن‌چه که در پاسخنامه نوشته‌اید، نمره داده می‌شود.

۴) مدیریت زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای بخش رایتینگ در کل ۶۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است و از آنجا که برای تسک دوم هم تعداد بیش‌تری کلمه نسبت به تسک اول باید نوشته شود و هم وزن دو برابر در نمره‌ی کل رایتینگ دارد، توصیه می‌شود برای تسک اول ۲۰ دقیقه زمان البته با احتساب چند دقیقه زمان پایانی آن برای چک کردن پاسخ و اصلاح آن در نظر گرفته شود و باقی‌مانده‌ی آن یعنی ۴۰ دقیقه به تسک دوم و چک و اصلاح کردن آن اختصاص یابد. به یاد داشته باشید که حتی در صورت گرفتن نمره‌ی کامل در تسک اول، در صورت ننوشتن یا ضعیف پرداختن به تسک دوم، نمره‌ی کل رایتینگ پایینی خواهید گرفت. پس، زمان را مدیریت کنید.

 

نمونه‌ای از تسک اول و دوم رایتینگ آیلتس

Academic Writing Sample Task 1

You should spend about 20 minutes on this task.

The graph below shows radio and television audiences throughout the day in 1992. Summarize the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant.

Write at least 150 words.

Academic Writing Sample Task 2

You should spend about 40 minutes on this task.Write about the following topic:

The threat of nuclear weapons maintains world peace. Nuclear power provides cheap and clean energy.The benefits of nuclear technology far outweigh the disadvantages.To what extent do you agree or disagree?

Give reasons for your answer and include any relevant examples from your knowledge or experience

Write at least 250 words

General Training Writing sample Task 1

You should spend about 20 minutes on this task.

You live in a room in college which you share with another student. However, there are many problems with this arrangement and you find it very difficult to work.

Write a letter to the accommodation officer at the college. In the letter,

·         describe the situation

·         explain your problems and why it is difficult to work

·         say what kind of accommodation you would prefer

Write at least 150 words. You do NOT need to write any addresses. Begin your letter as follows:

Dear Sir or Madam,

 General Training Writing sample Task 2

You should spend about 40 minutes on this task.

Write about the following topic.

In Britain, when someone gets old they often go to live in a home with other old people where there are nurses to look after them. Sometimes the government has to pay for this care.

Who do you think should pay for this care, the government or the family?

Give reasons for your answer and include any relevant examples from your own knowledge or experience.

Write at least 250 words

 

معیارهای تصحیح رایتینگ آیلتس

در تصحیح رایتینگ‌ آیلتس،ممتحن معیارهای زیر را جهت بررسی و نمره‌دهی مدنظر قرار می‌دهد:

معیارهای تصحیح رایتینگ آیلتس

  1. Task achievement (Task 1)  and Task Response (Task 2)
 

۱٫ در تسک اول رایتینگ آیلتس این نکته مهم است که تا چه حد به سؤال و یا مسئه مطرح شده به طور دقیق،مناسب، مرتبط و کامل پاسخ داده شده است. این که تمام ابعاد و نکات لیست شده در صورت سؤال در رایتینگ آیلتس آورده شده است یا خیر از جمله موارد ارزیابی رایتینگ است. در مورد تسک دوم نیز علاوه بر مطالب فوق، این که استدلال ارائه شده در رایتینگ تا چه حد از طریق مثال و تجارب شخصی پرورانده و پشتیبانی شده است، نیز از اهمیت برخوردار است.  هم‌چنین، حداقل تعداد کلمات نیز باید رعایت شود که برای تسک اول ۱۵۰ کلمه و برای تسک دوم ۲۵۰ کلمه است و کمتر از این تعداد نوشتن به معنی کسر نمره در این معیار است.

Coherence and Cohesion

۲٫ انسجام در رایتینگ آیلتس به صورت کلی و این که تا چه حد پاراگراف‌های رایتینگ سلیس، روان، منسجم و مرتبط به هم نوشته شده است و هم‌چنین، انسجام بین جملات در یک پاراگراف و استفاده از ابزارهایی چون حروف و کلمات ربط، ضمایر و غیره از موارد
بسیار مهم از دید ممتحن است.

Lexical Resource

۳٫ دامنه‌ی لغات مورد استفاده در رایتینگ آیلتس و این که تا چه حد به صورت درست مورد استفاده قرار گرفته‌اند، یکی دیگر از معیارهای ارزیابی رایتینگ است.

Grammatical Range and Accuracy

۴٫ دقت، درستی و تنوع ساختاری و گرامری نیز معیار دیگری برای نمره‌دهی رایتینگ می‌باشد.   

 لازم به توضیح است که ممتحنین برای هر یک از معیارهای ذکر شده نمره‌ای از ۱ تا ۹ به رایتینگ داوطلب داده و سپس میانگین آن را محاسبه می‌کنند. نمره‌ی به دست آمده به عنوان نمره‌ی کل رایتینگ محسوب می‌شود. از آنجا که هر چهار معیار ذکر شده از اهمیت مساوی برخوردار است، توصیه می‌شود داوطلبین بر تقویت همه‌ی آن‌ها توجه و تمرین لازم را داشته باشند. 

 می‌توان ملاک‌های تصحیح رایتینگ را در جدول زیر خلاصه کرد:

Assessment
Criteria

(Task achievement (Task 1) & Task Response (Task 2

Coherence and Cohesion

Lexical Resource

Grammatical Range and Accuracy

Subscribe
مشترک شدن برای دریافت
guest
۱ دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
فرین
فرین
۳ سال‌ قبل

سلام وقتتون بخیر.بابت مطالب مفیدتون از شما متشکرم.

4.2/5 - (11 امتیاز)
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
1
0
Would love your thoughts, please comment.x