ساختار اسپیکینگ آیلتس

نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس IELTSICAN.com

۴٫۸/۵ – (۵ امتیاز)

مقدمه

سنجش مهارت اسپیکینگ معمولا هفت روز قبل یا بعد از روز آزمون سه بخش لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ برگزار می‌شود. سنجش مهارت اسپیکینگ برای هر دو نوع آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال یکسان است و بر این اساس توضیحات ذیل مربوط به هر دو نوع آزمون آیلتس می‌باشد.

ساختار اسپیکینگ آیلتس

بخش اسپیکینگ که در واقع یک مصاحبه‌ی رودرو بین ممتحن و آزمون‌دهنده است، بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. این مصاحبه ضبط نیز می‌شود. ۳ بخش کلی در این مصاحبه وجود دارد که هر کدام الگوی خاصی را دنبال می‌کند و به منظور سنجش توانایی گفتاری داوطلبان به روش‌های مختلف طراحی شده‌اند.

ساختار اسپیکینگ آیلتس IELTSICAN.com

در بخش اول، مصاحبه کننده/ممتحن خود را معرفی می‌کند و سپس اطلاعات شخصی آزمون‌دهنده را چک می‌کند و از  او سؤال‌های کلی در مورد موضوعات آشنایی چون خانواده، محل زندگی، کار، تحصیل، علایق و غیره می‌پرسد. این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

در بخش دوم، به آزمون‌دهنده یک موضوع که روی یک کارت نوشته شده است و یک دقیقه زمان برای آمادگی داده می‌شود و سپس از او خواسته می‌شود تا به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در مورد آن صحبت کند. در کنار موضوع نوشته شده، این که چه ابعادی و نکاتی باید در موقع صحبت کردن بیان شود نیز ذکر شده است. هم‌چنین به آزمون‌دهندگان یک مداد و یک تکه کاغذ نیز داده می‌شود تا در صورت نیاز در یک دقیقه زمان آمادگی نوت بردارند. بعد از اتمام ۲ دقیقه زمان، ممتحن، آزمون‌دهنده را متوقف می‌کند و یکی دو سؤال در مورد همان موضوع می‌پرسد. با احتساب زمان آمادگی، این بخش بین ۳ تا ۴ دقیقه طول می‌کشد.

و در نهایت بخش سوم نیز، در واقع ادامه‌ی بخش دوم است چرا که ممتحن سؤالات دیگری در رابطه با موضوع بخش دوم می‌پرسد مانند درخواست توضیح و ارائه‌ی دلیل و در واقع، این بخش یک نوع بحث در رابطه با موارد مطرح شده در بخش دوم است. بخش سوم نیز بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

 

نمونه سؤال بخش‌های مختلف اسپیکینگ آیلتس

 

Part 1 Introduction and interview

[This part of the test begins with the examiner introducing himself or herself and checking the candidate’s identification. It then continues as an interview.]

Let’s talk about your home town or village.

 • What kind of place is it?
 • What’s the most interesting part of your town/village?
 • What kind of jobs do the people in your town/village do?
 • Would you say it’s a good place to live? (Why?)

 

Let’s move on to talk about accommodation.

 • Tell me about the kind of accommodation you live in?
 • How long have you lived there?
 • What do you like about living there?
 • What sort of accommodation would you most like to live in?

Part 2 – Individual long turn

Candidate Task Card

.Describe something you own which is very important to you

You should say

where you got it from

how long you have had it

what you use it for

and explain why it is important to you

You will have to talk about the topic for 1 to 2 minutes.You have one minute to think about what you’re going to say. You can make some notes to help you if you wish.

Rounding off questions

 • Is it valuable in terms of money?
 • Would it be easy to replace?

 

Part 3 – Two-way discussion

Let’s consider first of all how people’s values have changed.

 • What kind of things give status to people in your country?
 • Have things changed since your parents’ time?

Finally, let’s talk about the role of advertising.

 • Do you think advertising influences what people buy?

 

معیارهای تصحیح اسپیکینگ

 
معیارهای تصحیح اسپیکینگ آیلتس IELTSICAN.com

 در تصحیح اسپیکینگ معیارهای زیر در نظر گرفته می‌شوند:

Fluency and Coherence

 • سلیس و روان بودن و انسجام بین بخش‌های مختلف گفتار از مواردی است که در تصحیح به آن توجه می‌شود؛ این‌که تا چه حد داوطلب قادر به بیان نظرات خود در سرعتی معمول و بدون مکث زیاد است از اهمیت برخوردار است. هم‌چنین مرتبط کردن بخش‌های گفتاری با استفاده از کلمات ربط و غیره نیز نشان از انسجام گفتار است.

Lexical Resource

 • دامنه و تنوع لغات مورد استفاده در گفتار، دیگر معیار تصحیح اسپیکینگ است؛ برای مثال، این که افراد لغات را تا چه حد درست و با استفاده از کالوکیشن‌های مناسب به کار می‌برند و این که در صورتی که لغتی را بلد نیستند تا چه حد می‌توانند از موارد جایگزین استفاده کنند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

Grammatical Range and Accuracy

 • ساختارهای گرامری صحیح و متنوع نیز از معیارهای تصحیح اسپیکینگ است. داوطلبان باید در کاربرد درست ساختارها دقت کافی را به عمل بیاورند.

Pronunciation

 • و معیار آخر مربوط به تلفظ درست و واضح کلمات و به گونه‌ای است که در فهم گفتار خللی وارد نکند. باید توجه داشت منظور از تلفظ درست و واضح به هیچ وجه داشتن تلفظی مانند تلفط یک فرد نیتیو نیست. در واقع، معیار تلفظ یک فرد نیتیو نیست بلکه قابل فهم بودن، روشن و واضح بودن و درست بودن آن ملاک است.

می‌توان ملاک‌های تصحیح اسپیکینگ را در جدول زیر خلاصه کرد:

 

Speaking Assessment Criteria

Fluency and Coherence

Lexical Resource

Grammatical Range and Accuracy

Pronunciation

لازم به توضیح است که ممتحنین برای هر یک از موارد ذکر شده نمره‌ای از ۱ تا ۹ به اسپیکینگ داوطلب داده و سپس میانگین آن را محاسبه می‌کنند. نمره‌ی به دست آمده به عنوان نمره‌ی کل اسپیکینگ محسوب می‌شود. از آنجا که هر چهار معیار ذکر شده از اهمیت مساوی برخوردار است، توصیه می‌شود داوطلبین بر تقویت همه‌ی آن‌ها توجه و تمرین لازم را داشته باشند

Subscribe
مشترک شدن برای دریافت
guest
۱ دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
تجهیزیار
۴ سال‌ قبل

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

4.8/5 - (5 امتیاز)
1 1 vote
امتیازدهی به مقاله
1
0
Would love your thoughts, please comment.x